Skip to content ↓

Governors

The Governors work as a team under the authority of the Diocese of Arundel and Brighton and within the Xavier Catholic Education Trust Scheme of Delegation and are responsible for strategic oversight and making sure that the school provides the best possible education within a caring and supporting Catholic school environment.

The governors of Holy Family School believe it is important that boards reflect the diversity of the school communities they serve. Diverse boards promote inclusive school environments and provide diverse role models for staff and young people. The governors are currently collecting data on the diversity of the board, including data on age, gender and ethnicity. They will use that data to inform their recruitment and training needs and ensure there is always a diverse range of perspectives around the table to support robust decision making. Due to our relatively small governing body we do not publish this diversity data online as individual governors could be identified and we have a legal obligation to protect their personal data.

Our char of governors is Mr James Hounsell. He can be contacted on jhounsell@holy-family.surrey.sch.uk.

Since converting to an Academy, The Holy Family Local Governing Board consists of:

Name Term of Office Appointing Body Position of Responsibility
Steve Tindall 01/09/2012 Headteacher Headteacher
James Hounsell

6/12/2017-

5/12/2021

Diocese of Arundel and Brighton

Chair Person

Health & Safety, Strategy

Lisa Kuner 20/11/23 - 19/11/27 Diocese of Arundel and Brighton Fundraising
Cynthia Anaman   Diocese of Arundel and Brighton Religious Education
David Sturdy   Diocese of Arundel and Brighton Computing, Curriculum
Linda Lake

30/04/2019-

29/04/2023

Diocese of Arundel and Brighton Safeguarding
Liz Walmsley

22/07/2020-

21/07/2024

Diocese of Arundel and Brighton

Vice Chair Person

Curriculum, Relationships, Health & Sex Education and RE, Strategy

Kevin Kelly

18/11/2022-

17/11/2026

Diocese of Arundel and Brighton Health & Safety, Strategy
Lisa Taylor

11/10/2019-

10/10/2023

Parent Governor Mental Health & Wellbeing, SEND, Finance
Finbar O'Keeffe

20/12/2021-

19/12/2025

Parent Governor Fundraising, community liaison
Steve Britton

02/07/2022-01/07/2026

Parent Governor Finance, IT
Niamh Hunter

22/02/2022-

21/02/2026

Staff Governor Curriculum

Rebecca Lee

  Clerk to Governors Admin, Clerk

Governors who have served in the last 12 months:

Name Term of office Appointing Body Responsibility
Mike Meredith

22/1/2015-

3/02/2023

Diocese of Arundel and Brighton Strategy, Pay, SEND, Pupil Premium
Julie Rawlinson

01/02/2015-

31/01/2023

Co-opted Governor Admissions, Maths